Інституційний механізм реалізації державної політики забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків
Реалізація державної політики, спрямована на забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, залежить від дієвості національного механізму – ключової ланки забезпечення гендерної рівності.
До інституційного механізму входить розгалужена мережа державних органів, установ та закладів, що реалізують політику рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
На даний час інституційний механізм забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків представлено такими органами:
Верховна Рада України
Комітет Верховної Ради України з потань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин;
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
Міжфракційне депутатське об’єднання « Рівні можливості», до якого увійшли 26 депутатів із різних фракцій.
Кабінет Міністрів України
При Кабінеті Міністрів України діє Міжвідомча рада з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми. До складу ради входять представники міністерств, наукові працівники та представники громадських організацій.
Центральні органи виконавчої влади
Міністерство соціальної політики України – спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків.
При Міністерстві соціальної політики України діє Експертна рада з питань протидії дискримінації за ознакою статі, головним завданням якої є сприяти у формуванні та реалізації державної політики щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, недопущення дискримінації зо ознакою статі.
Місцеві органи виконавчої влади
У 27 регіонах України визначено заступників голів обласних державних адміністрацій, до компетенції яких належить питання гендерної політики.
Створено та діє 13 гендерних ресурсних центрів і 21 гендерний освітній центр.
У 19 обласних держадміністраціях функціонують Координаційні ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми.
В Київській області розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 23.05.2013 № 200 затверджено Положення про Координаційну раду з питань охорони дитинства та підтримки сім’ї.
Основними завданнями Ради є:
2.1. Сприяння реалізації державної політики у сфері соціального захисту, соціальної підтримки та надання соціальних послуг дітям, зокрема, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах; з питань поліпшення становища сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних та молодих сімей, оздоровлення та відпочинку дітей, попередження насильства в сім’ї, забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок, протидії торгівлі людьми та демографічного розвитку.
2.2. Координація діяльності структурних підрозділів обласної державної адміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування області та громадських організацій, внесення пропозицій щодо удосконалення їх діяльності з питань:
1) захисту конституційних прав та законних інтересів дітей, у тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
2) запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності;
3) профілактики негативних проявів, наркоманії, алкоголізму та правопорушень серед дітей та їхніх батьків;
4) оздоровлення та відпочинку дітей, насамперед дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
5) підтримки та надання соціальних послуг сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітям-сиротам та дітям позбавленим батьківського піклування;
6) поліпшення становища сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних та молодих сімей;
7) протидії торгівлі людьми;
8) попередження насильства в сім’ї;
9) забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок;
10) протидії будь яким проявам дискримінації;
11) покращення демографічної ситуації.
2.3. Проведення моніторингу виконання програм та здійснення заходів з питань віднесених до компетенції Ради.
2.4. Сприяння діяльності громадських організацій з метою реалізації ефективної державної політики в визначених сферах.
У 16 регіонів України призначено радників голів обласних державних адміністрацій з гендерних питань.
Діє 5 кафедр з гендерних досліджень на базі п’яти провідних університетів країни: Національного педагогічного університеті імені М.Драгоманова, Тернопільського педагогічного університету імені В.Гнатюка, Націонольного університету «Острозька академія», Сумського державного педагогічного університету та Університету менеджменту освіти.